O instalacjach fotowoltaicznych napisano już pewnie wszystko

Jeżeli Trafiłaś, Trafiłeś a naszą stronę to z dozą dużego prawdopodobieństwa możemy założyć że wiesz wiele o fotowoltaice, Poniżej w wielkim skrócie co to takiego instalacja fotowoltaiczna.

Instalacje fotowoltaiczne są oparte na technologii która przetwarza promienie słoneczne w prąd stały używając do tego półprzewodników. Kiedy promienie słoneczne trafiają półprzewodnik w  celi  fotowoltaicznej, elektrony zostają uwolnione i generują przepływ prądu stałego. Technologia fotowoltaicznych jest zwykle stosowana na panelu (stąd panele słoneczne). Ogniwa fotowoltaiczne są ze sobą połączone i zamontowane na ramie zwanej modułem. W celu zwiększenia napięcia stałego łączy się wiele modułów ze sobą tworząc matrycę którą można zwiększać lub zmniejszać aby uzyskać wymaganą moc całej instalacji. Ogniwa fotowoltaiczne mogą być wykonane z różnych materiałów półprzewodnikowych. Obecnie najczęściej stosowanym materiałem jest krzem, ale inne materiały, takie jak wymienione poniżej, są testowane i stosowane w celu zwiększenia wydajności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną.

  • Krzem monokrystaliczny
  • Krzem polikrystaliczny
  • Amorficzny krzem
  • Telluryd kadmu (CdTe)
  • Selenek miedzi indu galu (CIGS)

Obecnie prawie 90% światowych technologii paneli fotowoltaicznych opiera się na pewnej odmianie krzemu. W 2011 r. Około 95% wszystkich wyprodukowanych dla sektora mieszkaniowego stanowiły krystaliczne krzemowe panele słoneczne. Główną różnicą między technologiami jest materiał wykorzystywany do generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Każdy rodzaj materiału ma inne atrybuty, co powoduje różne zastosowania i wydajności. Zasadniczo wydajność technologii fotowoltaicznych jest różna i waha się obecnie między 6-20%.

Pierwszy panel fotowoltaiczny pojawił się w latach 50 XX wieku

Panel fotowoltaiczny po raz pierwszy pojawił się na niszowych rynkach w latach 50. XX wieku i powoli stawał się bardziej popularny, ponieważ był wykorzystywany w aplikacjach nie komercyjnych W przeciwieństwie do słonecznych technologii termicznych, fotowoltaiczne ogniwo słoneczne opiera się na świetle słonecznym, co oznacza, że ​​gdy słońce nie świeci, energia elektryczna nie jest wytwarzana.

Jak widzisz panele fotowoltaiczne przebyły bardzo długą drogę. Śmiało możemy powiedzieć że jest to dojrzała technologia i problemy wieku dziecięcego ma już dawno za sobą. Śmiało też możemy powiedzieć że gwarancje które oferują producenci są bardzo realne do dotrzymania.

Instalacja fotowoltaiczna musi na siebie zarobić

Dla każdego z nas istotne jest aby zainwestowane pieniądze zwróciły się z nawiązką. Przy aktualnych uwarunkowaniach prawnych cenach energii elektrycznej przeciętna instalacja do 10kWp zwróci się w przeciągu 7 lat.

Panele fotowoltaiczne to przyszłość

Auta elektryczne to teraźniejszość. Pomimo tego że nie są one jest tak bardzo popularne jak samochody benzynowe trudno negować że przyszłość należy właśnie do elektryków. Wyobraź Siebie za 15 lat gdy na Twoim podjeździe będzie stał samochód elektryczny który nie będzie czymś niezwykłym, będzie rzeczywistością. Inwestując teraz w fotowoltaikę instalacja ta zarobi na siebie co najmniej dwa razy. Ceny prądu będą stale piąć się w górę w tempie równym inflacji. A ty będziesz mógł korzystać z darmowego prądu z Twojej instalacji

Wszystkim chodzi o środowisko

Każdy z nas chce oddychać czystszym powietrzem. Instalując fotowoltaikę dołączasz do grupy osób które mają realny wpływ na to jaki świat zastaną Nasze dzieci.

Lepiej czekać na nowsze technologie ?

Słysząc opinię „Że należy jeszcze zaczekać ponieważ za kilka lat będą tańsze i bardziej wydajne technologie”- Stanowczo nie zgadzamy się z tą tezą. Zapewniamy Cię że nie ma czegoś takiego jak „dobry moment”  Instalując teraz zaczynasz zarabiać teraz a nie za kilka lat. Należy korzystać z najnowszych technologi w chwili ich dostępności a nie czekać aż będą lepsze. Trzeba korzystać z szansy jak mamy ją na wyciągnięcie ręki.